با حضور فرماندار شوش؛ جلسه شورای کشاورزی شهرستان برگزار شد

با حضور فرماندار شوش؛ جلسه شورای کشاورزی شهرستان برگزار شد

مهندس محمودعیدانی دستور تشکیل کمیته فرعی در جهت فراهم سازی مراحل برداشت محصولات کشت های پاییزه را صادر نمود.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شوش، جلسه شورای کشاورزی شهرستان صبح روز یکشنبه ۱۴۰۱/۰۱/۲۰ به ریاست مهندس محمود عیدانی سرپرست فرمانداری شوش و با حضور سعید پورعبدالهی معاونت توسعه و برنامه ریزی، عبدالحسین شرفی مسئول دفتر نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی و دیگر اعضای این شورا در محل سالن جلسات سردار شهید قاسم سلیمانی برگزار و مسائل مختلفی از جمله برداشت، خرید، تامین سوخت و حمل و نقل محصولات کُلزا، گندم و چغندر مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

سرپرست فرمانداری شوش پس از شنیدن آخرین گزارشات در بخش کشاورزی بویژه محصول کلزا گفت: کشت گیاه کُلزا بعنوان یکی از اقتصادی ترین گزینه های کشت و شاخص های اقتصاد مقاومتی است، که می تواند علاوه بر صرفه جویی در مصرف آب و ایجاد درآمد بالا برای کشاورزان، باعث کاهش واردات روغن شود.

وی با اشاره به حساسیت بسیار بالای محصول کُلزا به شرایط جوی و گرمای بالا گفت: با توجه به اینکه ۴۰ درصد محصول سطح زیر کشت استان در شهرستان شوش انجام شده، انتظار می رود برای جلوگیری از هدر رفت و فاسد شدن این محصول استراتژیک با برنامه ریزی و سرعت عمل بالا صورت گیرد تا کشاورزان در زمان برداشت دچار مشکل نشوند.

رئیس شورای کشاورزی شهرستان گفت: خرید تضمینی کُلزا در شش مرکز خریدسطح شهرستان انجام می پذیرد و کشاورزان نیز می توانند دسترنج و محصول خود را به این مراکز رسمی تحویل دهند.

محمود عیدانی در ادامه دستور تشکیل کمیته فرعی در جهت فراهم سازی مراحل برداشت این محصولات را صادر نمود و گفت: باید با تشکیل کمیته ی ویژه شرایط مناسب برای برداشت و حمل و نقل محصولات کُلزا، گندم و چغندر فراهم شود تا کشاورزان با کمترین دغدغه مراحل برداشت خود را به پایان برسانند.

وی در پایان خاطر نشان کرد: امسال بالغ بر ۲۰ هزار هکتار از مزارع شهرستان شوش زیر کشت کُلزا رفته و طبق اظهارات کارشناسان حوزه کشاورزی، پیش بینی می شود بیش از ۴۰ هزار تن محصول از این مقدار اراضی زیر کشت برداشت و بصورت تضمینی از کشاورزان خریداری شود.

۷۸