1398/05/28
موقعیت جغرافیایی شهرستان شوش

شهرستان شوش بين مدار 48 درجه و 14 دقيقه طول شرقي از نصف النهار گرينويچ و 32 درجه و 11 دقيقه عرض شمالي از خط استوا در كنار رودخانه شاوور و در غرب جاده ترانزيت تهران – اهواز قرار دارد.

ارتفاع شهر از سطح دريا 112 متر مي باشد و جمعيت كل شهرستان حدودا 200 هزار نفر و شهر حدود 75 هزار نفر و فاصله ي آن تا اهواز 110 كيلومتر و تا تهران 770 كيلومتر مي باشد. ميانگين حداقل سرماي روزانه در زمستان 2/4 درجه و در گرماي تابستان 9/45 درجه است ميزان بارندگي سالانه بطور متناوب از 240 تا 558 ميلي متر مي باشد.

شهر شوش دانيال(ع) با وسعت 18 كيلومتر مربع و داشتن آثار تاريخي با بناهاي شكوهمند و زيبا همچون آرامگاه حضرت دانيال(ع) – دعبل خزايي شاعر معروف و معصر با امام رضا(ع) – بقعه عبدالله بن علي – بقعه پير شجاخ معروف به قدمگاه حضرت علي (ع)- بقعه سيدعباس و بقاياي كاخ خشايار–آپادانا و موزه ي شوش و چغازنبيل و با وجود تاسيسات عظيم صنعتي نيشكر هفت تپه و كاغذسازي و كارخانه قند و شير پاستوريزه و بالابودن كيفيت خاك كشاورزي باعث شده كه سالانه جمعيت آن به طور چشمگير افزايش يابد.

حرم حضرت دانیال نبی(ع)

مرقدمطهر دعبل خزایی

 

 وضعيت شهرستان از نظر موقعيت جغرافيايي نظامي

از شمال به شهرستان انديمشك و از جنوب به شهرستان اهواز و از شرق به شهرستان دزفول و از غرب به كشور عراق و در جنوب غربي به شهرستان دشت آزادگان و از شمال غربي به استان ايلام  متصل مي باشد.

از مركز شهرستان تا نقطه ي صفر مركزي 68 كيلومتر فاصله مي باشد از آخرين موقعيت شهرستان به سمت مرز تا مرز حدودا 25 كيلومتر فاصله است.

در طول اين 68 كيلومتر فاصله چندين عارضه ي طبيعي در منطقه وجود دارد كه هر كدام به نوع خود جهت دفاع اهميت هاي اهميت هاي ويژه اي دارند به ترتيب نام موقعيت ها بيان مي شوند:

از سمت مرز به طرف شهرستان بعد از 25 كيلومتر به ارتفاعات يا تپه هاي مهم برغازه مي رسيم به عنوان خيز اول نظامي جهت دفاع و پدافند وزارت دفاع يك سري استحكامات از طريق سنگرهاي تبوخي احداث نموده است و بعد از برغازه به ارتفاعات ابوصليبي خات كه فاصله اين ارتفاعات تا برغازه حدودا 25 كيلومتر مي بوده و به طور كامل هر دو ارتفاعات نقاط سركوب از نظر ديد و تير بر روي دشمن دارند و بعد از ارتفاعات برغازه رودخانه وحشي كرخه را داريم كه به عنوان مهم ترين عارضه ي طبيعي بود كه از تصرف شوش و انديمشك و دزفول در اوايل جنگ جلوگيري نمود. همچنين در جناحين جنوب غربي ارتفاعات ميش داغ را داريم كه مرز بين شوش و دشت آزادگان مي باشند.

بطور كامل برمنطقه مسلط  هستند و ارتفاعات برغازه و ارتفاعات ذليجان كه در يك امتداد هستند و هركدام جايگاه خاص خود را دارد. از سمت جنوب غربي يعني از حدفاصل پاسگاه مرزي فكه تا تنگه چزابه بافت زمين به صورت رملي يا شن هاي روان است و جهت مهار شن هاي روان جنگل مصنوعي منابع طي سنوات گذشته كشت نموده كه ه ختم مي شوند. .

هم اكنون جنگل معروف شده به نام جنگل امقر و انتهاي شن هاي روان به ارتفاعات ذليجان ختم مي شوند. همچنين اين شهرستان بين دو رودخانه دز و كرخه قرار گرفته و رودخانه شاوور از وسط شهر مي گذرد.

 

آدرس ما در فضای مجازی